Відкрите звернення щодо нових правил перетину кордону, прийнятих Постановою КМУ №230 від 22 березня 2021р.

Ми розуміємо важливість протиепідеміологічних заходів, адже вони можуть врятувати життя. Але такі заходи повинні бути адекватними та роз’ясненими як населенню, так і бізнесу.

Минулого року ми доклали значних зусиль до формування адекватних критеріїв розподілу країн на “червоні” та “зелені” у відповідності до поточної епідеміологічної ситуації.

Зрештою, туристичний бізнес адаптувався до них та почалося поступове відновлення галузі, в першу чергу за рахунок чартерних рейсів до країн “зеленої” зони, де запроваджені суворі санітарні протоколи для роботи з туристами протягом всього їх відпочинку.

Постанова КМУ №230 перекреслює весь досягнутий прогрес. Вважаємо її такою, що шкодить туристичній галузі та репутації України серед іноземних туристів. 

Скасовується розподілення на “червоні” та “зелені” зони. 

Тепер не важливо, що в країні, з якої прибув турист епідеміологічна ситуація набагато краща, ніж в Україні, для всіх умови однакові.

Внаслідок цього:

 1. Забороняється в’їзд іноземців до України без наявності негативного ПЛР-тесту, зробленого не пізніше ніж за 72 години до в’їзду. Раніше така вимога була лише для “червоних” зон, тепер для всіх.
 2. Громадяни України, що повертаються до України зобов’язані:
  1. показати негативний ПЛР-тест, зроблений не пізніше як за 48 годин при перетині кордону
  2. або піти на самоізоляцію на 14 днів
  3. або піти на обсервацію

Окремо зазначимо, що Постанова прийнята 22.03 та вступила в дію з 24.03. При цьому, протягом дня 23 березня інфопростір було заповнено суперечливою інформацією. Консультанти прикордонної служби стверджують, що для громадян України змін при перетині кордону не буде, а на сайті тої ж таки прикордонної служби публікується прес-реліз, що будуть. Авіакомпанії, туроператори, турагенти – у всіх питань більше ніж відповідей. Тексту Постанови №1236 зі внесеними змінами на момент написання цього звернення вранці 24 березня (постанова діє вже протягом 10 годин) немає.

Питання та проблеми:

 1. Незрозуміло, що робити іноземним туристам з “зелених” зон, які сьогодні/завтра прибувають до України та не встигли зробити ПЛР-тест перед вильотом, адже раніше такої вимоги не було. Альтернативного механізму перетину кордону для них просто не передбачено.
 2. Не передбачено виключень для громадян, які пройшли вакцинацію.
 3. Незрозуміло, чому для іноземних громадян на тест дається 72 години, а для громадян України лише 48.

І щодо ринку виїзного туризму, який в 2019 році сягнув 2,5 млн. відпочиваючих, а в 2020 році впав на ~70%. Один з найпопулярніших напрямків – це Єгипет. Для перетину кордону наші туристи здають ПЛР-тест, на відпочинку діють суворі протиковідні протоколи, що затверджені та контролюються державою АРЄ, країна має набагато кращу ситуацію з короновірусом, ніж Україна, особливо в туристичних регіонах. 

Тепер до цього додається вимога про ПЛР-тест при поверненні в Україну.

Незрозуміло, чому для повернення з Буковеля, де є спалах інфекції, до Києва ПЛР-тест не потрібен, а для повернення з Шарм-ель-Шейху, де все добре, – потрібен.

Для родини з 3 осіб вартість тестів в обидва боки складе 5 тисяч гривень.

Отже констатуємо, що замість прискорення кампанії з вакцинації населення, КМУ покладає додатковий тягар на плечі своїх громадян. Також, ця Постанова ймовірно призведе до хвилі переносів та скасувань рейсів, що завдасть додаткового удару по бізнесу та туристах.

Виходячи з вищенаведеного, вважаємо прийняту Постанову деструктивною, вимагаємо її скасування та повернення розподілу країн на “червоні” та “зелені” відповідно до епідеміологічної ситуації, як мінімум для громадян України.