Законопроект про туризм прийнято в І читанні

Законопроект №4162 прийнято в тому вигляді, в якому його було зареєстровано. Правки до нього почали збирати майже одразу, і можливість їх подати ще доступна. Ми свої правки подали ще минулого року, але, на жаль, поки не отримали зворотнього зв’язку щодо того, які з них було прийнято, які відхилено та чому.

З важливих питань, які сильно впливатимуть на сферу виїзного туризму, є механізм фінансового забезпечення діяльності туроператора. Наявність такого механізму – це вимога ст.17 Директиви ЄС 2015/2302.

Законопроект 4162 встановлює розмір фінансового забезпечення на рівні 10% від загальної вартості послуг туристичного обслуговування, наданих туроператором за рік, що передує року отримання фінансового забезпечення. При цьому не передбачено розподілу вартості послуг за туроператорською та турагентською діяльністю, що здійснюється однією юридичною особою.

Основний інструмент для туроператора, щоб забезпечити суму у 10% від валового доходу – страхування своєї відповідальності. До мінусів такого інструмента можемо віднести такі:

  • досить велика вартість послуг (2-5%), тобто від 2 до 5 тис. грн. за страхування кожного мільйона гривень обороту. 
  • платежі треба робити кожного року, навіть якщо ніяких виплат за страховкою не здійснювалося
  • в разі припинення діяльності одного з лідерів ринку за обсягами продажу існує ймовірність, що страхова компанія збанкрутує вслід за туроператором. Саме такі ситуації ми неодноразово спостерігали на ринку РФ.

Виходячи з вищенаведеного, вважаємо більш доцільним механізм накопичення внесків туроператорів, здійснених за фіксованим тарифом за кожного туриста до державного фонду.

Втілення цієї концепції вирішило б одразу низку питань:

  1. Фінансовий захист туристів
  2. Кошти на розвиток внутрішнього та в’їзного туризму
  3. Туристична статистика

При цьому, без додаткового фінансового навантаження на туроператорів, що в поточних умовах стає ще більш актуальним.

Детальніше з нашою концепцією можна ознайомитись тут.

В будь-якому разі, ми тримаємо руку на пульсі та будемо відстоювати інтереси турагентського ринку в міру наших сил та можливостей. Якщо вам подобається те, що ми робимо, долучайтеся! Чим більше нас, тим сильніше ми!